Arka Planı
Göster/Gizle

1 MAYIS TATİLİNDE KÜRE DAĞLARI AZDAVAY PINARBAŞI DOĞA GEZİSİ

Etkinlik : Yurtdışı Gezileri
Tarih : 7 Nisan 2015 , Salı
Süre :
Kontenjan : 1 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 1
Nerede :

azdavay_site (12)

Küre Dağları milli parkının doğal güzelliklerini, yerel yaşamını ve yöresel tatlarını görebileceğimiz bir gezi hazırladık.

Küre dağlarında yer alan Pınarbaşı ilçesinde konaklayacağımız bu organizasyonumuzda Pınarbaşı ve Azdavay ilçelerini göreceğiz. Valla Kanyonu, Horma Kanyonu, Çatak Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Saray Şelalesi, Suğla Yaylası, Buzluk Mağarası göreceğimiz diğer güzellikler arasında. Ayrıca Azdavayı panoramik olarak gören bir kahvehanede yorgunluk kahvesi içeceğiz, öğle yemeklerimizden birisinde Ağıl’dan bizim için getirilen sucuklarla mangal yapacağız. Tamamen yöresel ürünlerle bizim için hazırlanan bir yemeğimiz olacak. Ayrıca Pınarbaşı’nda bulunan restoranlarda yöresel etli ekmek, pide çeşitleri yiyebilirsiniz.

Konaklamamızı Pınarbaşı ilçesinde bulunan Sarımeşe Otel ve Paşa Konağı’nda yapacağız. Kahvaltılarımızı ve yöresel yemeklerden oluşan akşam yemeğimizi Sarımeşe Otelde alacağız. Odalarda tv, banyo ve sıcak su mevcuttur. ( ilk kayıt yaptıran arkadaşlara konaklama tercihi konusunda seçim yaptıracağız)

[caption id="attachment_4070" align="aligncenter" width="429"]Valla Kanyonu Valla Kanyonu[/caption]

Bölgede uzun yıllardır öğretmenlik yapan sevgili Talip Hocamız bu gezide bize eşlik edecek. Milli park gezilerinde ise alan kılavuzları rehberliğinde olacağız.

Faaliyet Koordinatörü; Faik Kayhan 0532 792 49 39 ve Nurcan Taşpınar 0506 787 52 05

Kayıt olabilmek için bilgi@dagtrek.com mail adresine İsim Soyisim, TC NO, telefon, kan gurubu, acil durumda aranacak kişi adı ve telefonu bilgilerini içeren bir mail atmanız gerekmektedir.

[caption id="attachment_4071" align="aligncenter" width="640"]Valla Kanyonu Valla Kanyonu[/caption]

Katılımcılardan ön ödeme alınacaktır.

Programımız şöyle;

30 Nisan Perşembe akşamı aracımızla İstanbul’dan yola çıkacağız.

1 Mayıs Cuma; Sabah otelimize yerleşeceğiz. Kahvaltıyı isteyen otelde, isteyen Pınarbaşı içinde bulunan tesislerde yapabilir. Otelde yapacak olanların daha önceden bilgi vermesi gerekiyor. Kahvaltıdan sonra Dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak kabul edilen ve Vahşi Cennet olarak adlandırılan Valla Kanyonu’nu görmeye gidiyoruz. Aracımızdan indikten sonra 45 dakikalık bir yürüyüşle seyir terasına ulaşıyoruz ve Valla Kanyonunun muhteşem manzarasını izliyoruz. Fotoğraf çekip etrafı izledikten sonra 25-30 dakikalık bir yürüyüşle aracımıza ulaşıyoruz ve Ilıca şelalesine doğru hareket ediyoruz. Kısa bir araç yolculuğundan sonra tabiat harikası Ilıca şelalesine 15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşıyoruz. Muhteşem bir güzelliği daha görecek ve fotoğraflayacağız. Son durağımız içinden Zara Çayının geçtiği Horma Kanyonu. Gidiş dönüş 45 dakikalık bir yürüyüşle ulaşacağımız seyir terasında Horma Kanyonu ve Küre Dağlarını izleyebileceğiz. Öğle yemeğinde müsait bir yerde mangal yakacağız ve bizim için Ağıl’da yapılan Kastamonu sucuğu yiyeceğiz. Konaklama otelimizde. Akşam yemeği için Pınarbaşı’nda bulunan bir restorana gideceğiz. Meşhur Kastamonu etli ekmeği, pide, ızgara ve sulu yemek çeşitleri bulabileceğiniz bu restoran dışında dileyenler Pınarbaşı’nda istediği yemeği yiyebilir.

[caption id="attachment_4063" align="aligncenter" width="640"]Ilıca Şelalesi Ilıca Şelalesi[/caption]

2 Mayıs Cumartesi; Sabah otelimizde muhteşem bir köy kahvaltısı ile güne başlıyoruz. Menüde neler mi var; Kuşburnu Marmelatı, Böğürtlen reçeli, Çam Reçinesi, Çilek reçeli, Su böreği, köy yumurtası, menemen, kaşar peyniri, beyaz köy peyniri, köy tereyağı, salatalık, domates ve mevsim yeşillikleri, köy balı, sıcak köy sütü ve çay, kuşburnu şurubu, yeşil zeytin ve siyah zeytin.

[caption id="attachment_4060" align="aligncenter" width="640"]Çatak Kanyonu Çatak Kanyonu[/caption]

Bu gün Küre Dağları’nın Azdavay sınırlarında yer alan güzelliklerini göreceğiz. Otelden aracımızla ayrılıyoruz ve 1 saatlik bir yürüyüşle Çatak Kanyonu seyir terasına ulaşıyoruz. Kanyonu ve muazzam güzellikteki doğayı izledikten izledikten sonra bu kez başka bir doğal güzelliği görmeye gidiyoruz, Saray şelalesi. 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşacağımız ormanın derinliklerine gizlenmiş bu şelalede görüp fotoğrafladıktan sonra Azdavay ilçesine geleceğiz. Azdavay’da bulunan aşıklar köprüsünü göreceğiz ve bu ilçeyi kuşbakışı görebileceğimiz bir noktada bulunan Samanlı Kahvesine giderek hem Azdavay manzarası izleyecek hem de yorgunluk kahvesi içeceğiz. Öğle yemeğinde yanımızda getirdiğimiz kumanyalarımızı yiyeceğiz. Akşam otelimize geri dönüyoruz ve bu akşam bizim için hazırlanan yöresel bir menüyü tadacağız. Yemekte neler var neler, Yerel üretim tarhana çorbası, bölgenin meşhur kanlıca mantarı, İspit çiçeği kavurması, Yöresel Siyez Bulgur Pilavı, İncik, ( tavuk sırtında bulunan özel bir bölümden hazırlanan et), Çoban Salatası, tatlı ( olasılıkla kabak tatlısı), içecek olarak bölge dağlarından toplanan Kızılcık ile yapılan Şurup. Dilersek bu akşam yerel müzisyen ile canlı müzik şansımızda olacak. Merak edenler için otelde alkol servisi yapılmaktadır.

azdavay_site (15)

3 Mayıs Pazar; Bu gün son günümüz, Sabah kahvaltısını otelde açık büfe köy kahvaltısı ile alacağız. Sonra Suğla yaylasına hareket ediyoruz. Biraz orman içinde yürüyerek temiz hava alacağız. Vaktimiz olursa Buzluk mağarasını görme şansımızda olabilir. Öğle gibi yola çıkacağız ve dönüş yolculuğumuz başlayacak. Belki öğle yemeğini gitmeden Pınarbaşında’da alabiliriz.

[caption id="attachment_4055" align="aligncenter" width="640"]Aşıklar Köprüsü Aşıklar Köprüsü[/caption]

Fiyat; 15 kişiye kadar 390 TL, 22 ve üzeri katılımlarda ise 350 TL.

Fiyata Neler Dahil İstanbul gidiş dönüş ulaşım. 2 gece otelde konaklama ve 2 kahvaltı Zorunlu seyahat sigortası 2.gün yapacağımız sucuk mangal Alan Kılavuzluğu ve Rehberlikler

Fiyata Dahil Olmayanlar Akşam yemekleri ve yemeklerde alınan içkiler 1.gün ve 3 gün öğle yemeği 1. gün kahvaltı ve gidiş dönüş yolculuğu sırasında yolda alınan yiyecekler Milli Park ve ören yeri giriş ücretleri Kişisel Harcamalar

[caption id="attachment_4058" align="aligncenter" width="640"]Azdavay Panoraması Azdavay Panoraması[/caption]

Notlar;

1. gün ekstra kahvaltı Pınarbaşı içinde bulunan pastane, börekçi yada restoranlarda çorba olarak alınabilir. Dileyenler için otelimizde açık büfe köy kahvaltısı hazırlanacaktır. Ücret 20 TL. Köy kahvaltısı isteyenlerin köy sütü ve diğer yöresel ürünlerin hazırlığı için faaliyetten 2 gün öncesine kadar bilgi vermeleri gerekmektedir. Köy kahvaltısı menüsü; Kuşburnu Marmelatı, Böğürtlen reçeli, Çam Reçinesi, Çilek reçeli, Su böreği, köy yumurtası, menemen, kaşar peyniri, beyaz köy peyniri, köy tereyağı, salatalık, domates ve mevsim yeşillikleri, köy balı, sıcak köy sütü ve çay, kuşburnu şurubu, yeşil zeytin ve siyah zeytin.

2. gün akşam yemeğinde otelde bizim için hazırlanacak olan yöresel yemek menüsü 25 TL dir. Dileyenler Pınarbaşı içinde restoranlarda da yemek yiyebilirler. Otelde alkollü içecek servisi bulunmaktadır. Akşam yemeği menüsü; Yerel üretim tarhana çorbası, bölgenin meşhur kanlıca mantarı, İspit çiçeği kavurması, Yöresel Siyez Bulgur Pilavı, İncik, ( tavuk sırtında bulunan özel bir bölümden hazırlanan et), Çoban Salatası, tatlı ( olasılıkla kabak tatlısı), içecek olarak bölge dağlarından toplanan Kızılcık ile yapılan Şurup.

1. gün akşam yemeği için Pınarbaşı’nda bulunan restorantlarda ızgara, sulu yemek ve Kastamonu yerel etli ekmek ve pide çeşitleri yiyebilirsiniz.

azdavay_site (16)

Gerekli Malzemeler: Bot ve doğa yürüyüşüne uygun malzeme, su geçirmez mont yada yağmurluk, polar mont ve sentetik t-shirt, uzun kollu içlik, bere ve eldiven, 1 litre normal su ve 1 litre kadar termos içinde sıcak su, öğle için kumanya ve isteğe bağlı atıştırmalık çerez, çikolata, kuruyemiş vs, fener ve pilleri, varsa kullandığımız ilaçlar. Yürüyüş sonunda ıslanan kıyafet ve ayakkabıları değiştirmek için araçta bırakmak üzere yedek kıyafet ve yedek ayakkabı.

Kot ve kadife gibi pamuklu kumaştan pantolonlar, pamuklu t-shirt ve kısa bilekli spor ayakkabılar yürüyüş için uygun değildir.

Küre dağları hakkında; Küre Dağları sadece bitki ve hayvan zenginliğiyle değil, bu türlerin yaşam alanlarının da çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Habitat ve peyzaj zenginliği, doğal ormanları, mağaraları, kanyonları, şelaleleri, jeolojik özellikleri, geleneksel kültürü ve mimarisiyle Küre’nin yaban hayatı dışındaki zenginlikleri Milli Park olması için fazlasıyla yeterli.

Küre Dağları Milli Parkı, coğrafi ve jeolojik sayesinde birçok farklı canlıya yaşam alanı sunar. Milli parkta altı farklı ana ekosistem tipinin bulunduğu biliniyor, bu ekosistem tiplerine bağlı olarak çok sayıda canlının yaşadığı tespit edilmiştir. Bu farklı yaşam alanları ile parkın biyolojik çeşitlilik açısından büyük önemi bulunur.

DİKKAT;

Bu faaliyet bir doğa sporu faaliyetidir. Gezi yada kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Değişen koşullara göre genel programda değişiklikler yapılabilir. Program bitiş saati tahminen yazılmıştır. Bitiş saati farklılık gösterebilir.

Hiçbir şekilde doğada çöp bırakmıyoruz. Bu bir gurup faaliyetidir, katılımcıların gurup ile uyum içinde hareket etmeleri beklenir. Bütün faaliyet süresince tek yetkili ekip lideridir.

Doğada yapılan etkinlikler ÇEŞİTLİ RİSKLER içermektedir. Hava şartları, sis, taş düşmesi, hayvan tehlikesi, bilgi, tecrübe, antrenman, konsantrasyon, fiziksel güç, dikkat ve malzeme eksikliği sorun teşkil edebilir.

YÜKSEK TANSİYON, KALP, ASTIM, ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ, SARA vb. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMASI UYGUN DEĞİLDİR.

azdavay_site (8)

Etkinlik Bilgileri
ETKİNLİK TAMAMLANDI
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0