Arka Planı
Göster/Gizle

AĞRI DAĞI TIRMANIŞI ve DOĞUBEYAZIT VAN GEZİSİ

Etkinlik : Konaklamalı Geziler
Tarih : 2 Ağustos 2015 , Pazar
Süre : 7 gece 8 gün
Kontenjan : 1 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 1
Nerede : Ağrı Doğubeyazıt Van
Not :

Anadolu'nun Zirvesine Bir Yolculuk

agrı_site (5)

Her dağcının hedefleri arasında yer alan Anadolu’nun zirvesi, efsaneler dağı Ağrı Dağı zirvesine çıkmayı deneyeceğiz. Anadolu’nun çatısından bulutları ve uçsuz bucaksız ufukları izleyeceğiz hep beraber…

Lütfen bu programı, maliyetleri düşük tutmak için aklimitizasyon ( Yüksek irtifaya uyum) tırmanışı yapılmayan, Doğubeyazıt’ın ucuz otellerinde konaklama yapılan, kendisi bu dağa hiç çıkmamış liderlerin yönetiminde yapılan faaliyetlerle karşılaştırmayın.

[caption id="attachment_3239" align="aligncenter" width="640"]2013 Ağustos 1. Tırmanış 3200 Kampı 2013 Ağustos 1. Tırmanış 3200 Kampı[/caption]

Biri resmi alan kılavuzu olmak üzere toplam 3 liderle yapacağımız bu tırmanışta 1. günden itibaren yüksekliğe uyum süreciniz, yemek yemeniz ve fiziksel durumunuz yakından takip edilir. Tırmanış liderlerimiz bu dağ ve pek çok dağa yapılan onlarca tırmanışa katılmıştır. Alan kılavuzumuzun Ağrı Dağı'na 500 den fazla tırmanışı vardır. Yükseklik uyumunuz ve tırmanış tempomuz deneyimsiz bir ekip gözetilerek belirlenir. Standart olarak 15-20 km arası doğa yürüyüşlerini tamamlayabilen ve çadırda yaşamak konusunda fikir sahibi olan herkes bu faaliyete katılabilir.

Tırmanış Liderlerimizizn deneyimleri aşağıda belirtildiği gibidir. Faik Kayhan; 100 den fazla dağ tırmanışı, trans ve Eğitim kampı ve 6 defa Ağrı Dağı Tırmanışı, Esin Kayhan 50 den fazla dağ tırmanışı, trans ve eğitim kampı ve 3 defa Ağrı Dağı Tırmanışı

[caption id="attachment_3235" align="aligncenter" width="640"]2013 Eylül 2. Tırmanış 3200 Kampı Foto: Yavuz Özden 2013 Eylül 2. Tırmanış 3200 Kampı Foto: Yavuz Özden[/caption]

Son başvuru tarihi 15 Haziran 2015 dir. Bu faaliyet en az 10 katılımcı ile yapılacaktır.

Programımız şu şekilde;

Gün 02 Ağustos Pazar; saat 11:00’ye kadar Van da buluşuyoruz. Van kahvaltısı yaparak geç kahvaltı - öğle yemeğimizi yiyerek aracımızla Doğubeyazıt’a doğru yola çıkıyoruz. Yolda Muradiye şelalesinde çay molası vereceğiz. Doğubeyazıt’ta otelimize yerleşiyoruz. Son eksikler için alışveriş yapıp kent merkezini de dolaştıktan sonra Doğubeyazıt'ta akşam yemeğimizi alıyoruz Erken başlayacak gün için coğrafyaya inat yeşillikler içinde ki otelimizde dinleniyoruz.

1. Gün 03 Ağustos Pazartesi; Otelde kahvaltımızı alıyoruz. Aracımıza çantalarımız yükleyip sabah erkenden yola çıkıp 2200 metrelerde Eli köyü yakınlarında eşyalarımızı katırlara yükledikten sonra 3200 kampına doğru yaklaşık 3 saatlik yürüyüşümüze başlıyoruz. Yolda bölge köylerinin yaylalarından birine uğrayacağız. Kamp alanında çadırlarımızı kuruyoruz. Konaklama 3200 kampı, akşam yemeği kamp mutfağında.

[caption id="attachment_3241" align="aligncenter" width="640"]Ağrı Dağı Zirvesinden Ağrı Dağı Zirvesinden[/caption]

2. Gün 04 Ağustos Salı; Sabah kamp mutfağında kahvaltımızı aldıktan sonra yüksekliğe uyum tırmanışı için yürüyüşümüze başlıyoruz. 4200 metrede bulunan yukarı kampa kadar yükselip tekrar geri ineceğiz. Konaklama 3200 kampında, akşam yemeği kamp mutfağında.

3. Gün 05 Ağustos Çarşamba; Sabah erkenden çantalarımızı ve çadırlarımızı toplayıp katırlara yüklüyoruz. Kamp mutfağında bizim için hazırlanan kahvaltıdan sonra 4200 kampına doğru tırmanışımıza başlıyoruz. İlk gün bizi biraz zorlayan bu rotayı ne kadar sürede tamamladığınıza inanamayacaksınız. Akşam erken yatacağız, zira gece zirve için 02:00 de hareket etmiş olacağız. Akşam yemeğimizi biraz erken bir saatte kamp mutfağında alacağız.

[caption id="attachment_3242" align="aligncenter" width="640"]Ağrı Dağı Zirvesi Ağrı Dağı Zirvesi[/caption]

4. Gün 06 Ağustos Perşembe; 01:00 de kalkıyoruz ve zirve tırmanışımız başlıyor. 4900 metrelerde ihtiyaç halinde kramponlarımızı da takarak 5-6 saatlik tırmanış sonrasında Anadolu’nun zirvesine ulaşmış olacağız. Fotoğraf çekimi ve kısa bir moladan sonra dönüşe başlıyoruz. Zirve dönüşünde biraz dinleniyoruz ve çadırlarımızı toplayıp eşyalarımıza katırlara yükledikten sonra 3200 kampına kadar geri dönüyoruz. Çadırlarımızı kurarak bizim için hazırlanan akşam yemeğimizi alıyoruz. Akşam zirve kutlaması yapacağız.

5. Gün 07 Ağustos Cuma, Sabah dağda bizim için hazırlanan son kahvaltımızı da yaparak 3200 kampından ayrılıyoruz. Eşyalarımızı katırlar indirirken biz Ağrı Dağı yaylaları arasından yürüyerek bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz. Doğubeyazıt’da otelimize yerleşiyoruz. Biraz dinlendikten sonra İshakpaşa Sarayı, Meteor çukuru ve Nuhun Gemisi’ni dolaşıyoruz. Akşam yemeğimizi Doğu Beyazıt’da alacağız. Konaklama otelimizde. İstenirse gurup çoğunluğu ile bu akşam Diyadin kaplıcalarına gidilebilir yada Doğubeyazıt’da hamam ayarlayabiliriz.

agrı_site (3)

6. Gün 08 Ağustos Cumartesi, Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Van’a doğru hareket ediyoruz. Van Kalesi’ni gezdikten sonra Akdamar Adası’na doğru yola çıkıyoruz. Burada göl kenarında bir restoranda İnci kefali tatma şansımız var. Yemekten sonra adaya giden motorlarla adaya geçiyoruz. Burada bulunan kiliseyi gezebilir, fotoğraf çekebilir ve isteyenlerle Türkiye’nin en büyük dağına tırmandıktan sonra Türkiye’nin en büyük gölünde yüzme fırsatını değerlendirebiliriz. Adanın Artos Dağı manzaralı plajında, sodalı su içinde yüzmek çok farklı bir deneyim olacak. Adadan ayrıldıktan sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam modern Van şehrinin caddelerinde dolaşacağız. Akşam yemeğimiz Van’da bir restoranda.

7. Gün 09 Ağustos Pazar; Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra Otlu Peynir ve başka yerel tatlardan satın almak isteyenler için özel bir çarşıda alışveriş yapacağız. Pervari balı ve pek çok farklı yerel bal, Adilcevaz ceviz reçeli, dut pekmezi, türlü tatlarda otlu peynirler ve pek çok şey alabilirsiniz. Alışveriş sonrasında dileyenler yerel yemeklerden bir seçki yada son kez Van kahvaltısı keyfi yapabilirler. Yemekten sonra aracımızla havaalanı transferimizi yapıyoruz ve dönüş yolculuğumuz başlıyor.

Kimler katılabilir;

Programımıza Temel Dağcılık Eğitimi almış yada daha önce kamplı bir dağ faaliyetine katılmış, herhangi bir kampta çadırda kalmış, düzenli doğa yürüyüşleri yapan yada kondisyonu yerinde, Kilo(obezlik sınırı üstünde), Kalp, efor, tansiyon vs gibi önemli sağlık problemi olmayanlar katılabilirler.

Daha önce kamplı bir dağ faaliyetine katılmamış olanlar için Temmuz ayı içinde yapacağımız uyum tırmanışı faaliyetine katılarak hazırlık aşamasını tamamlayabilirler.

Bu bir Dağcılık Faaliyeti olduğu için faaliyet süresince aşağıda ki faaliyet kuralları geçerlidir ve gelen her katılımcı bu kuralları kabul etmiş sayılır.

Katılım için bilgi@dagtrek.com mail adresine iletişim bilgileri ve TC Vatandaşlık numaranızı göndermeniz gerekmektedir. Kayıtlar ön ödemeye tabidir. Ödeme bilgileri için lütfen irtibata geçiniz. Faik Kayhan 0532 792 49 39

[caption id="attachment_757" align="aligncenter" width="720"]Sonunda ulaşmaktır Türkiye'nin çatısına... Sonunda ulaşmaktır Türkiye'nin çatısına...[/caption]

Gerekli Malzemeler;

Ağrı Dağı Tırmanışı teknik herhangi bir etap içermemesine rağmen 4950 metreden sonra buzul geçişini içerir. Krampon kullanılması bu yükseklikten sonra zorunludur. Ayrıca bulunulan yüksek irtifa her an sert kış koşulları yaratabilir. Kıyafet, çadır ve tulum seçiminde bunları göz önünde bulundurmalısınız.

5 mevsim çadır, mat, kışlık uyku tulumu,

Kış koşullarına uygun giyecek, teknik ceket, polar ceket, alt-üst içlik, çorap, tozluk, bere, balaklava, kışlık eldiven, yedek eldiven, güneş gözlüğü ve güneş kremi, şapka Dağ koşullarına uygun bot, baton, olanlar için krampon (olmayanlara bölgeden temin edeceğiz) Atıştırmalık yiyecek, çerez, kuru meyve vs. En az 60 lt sırt çantası ( yada eşyalarınızı taşımak için hurç olarak adlandırılan çantalardan da kullanabilirsiniz) Tırmanışlarda kullanmak için mutlaka ek olarak 25-30 lt küçük sırt çantası. Sıcak su taşımak için termos Kültür gezileri ve gidiş geliş sırasında kullanmak için yazlık ayakkabı, t.shirt, pantolon, şort, mayo.

Fiyata Neler Dahil; Konaklama, Doğubeyazıt-Van-Doğubeyazıt aktarmaları ve bütün gezilerin ara transferleri Doğubeyazıt-Ağrı Dağı-Doğubeyazıt araç transferleri Dağda bütün katır taşımaları Programda belirtilen bütün geziler Bütün kahvaltılar (Otelde) Akşam yemekleri ( Doğubeyazıt’ta 2 akşam yemeği, Van da 1 akşam yemeği, diğer yemekler dağ kamplarında) Dağda kalınan süreler boyunca mutfak çadırı ve aşçılık hizmetleri Zorunlu Seyahat Sigortası ve Acenta Hizmetleri Dağ izinlerinin alınması, alan kılavuzu ve yerel rehberlik hizmetleri

Dahil Olmayanlar; Öğle yemekleri (1. gün, 7. gün ve 8. gün Van da alınan öğle yemekleri) Dağda kahvaltı ve akşam yemekleri dışında bulundurulması gereken bütün atıştırmalıklar. Bütün ören yeri girişleri (İshakpaşa sarayı, Akdamar adası, Van Kalesi vs) Gurup kararı ile 6. Gün akşamı Diyadin kaplıcalarına gidilebilir. Ulaşım ve kaplıca giriş ücreti.

Fiyat; 1250 TL’dir. Bu rakamın bir kısmı başvuru sırasında alınacaktır

Notlar

Faaliyet süresince tek yetkili faaliyet lideridir.

Doğubeyazıt’da kalacağımız otel bölgenin en iyi otellerinden birisidir. Ancak koşullar turistik tesislerde bulunan koşullar gibi olmayabilir.

Yemek yiyeceğimiz kamp mutfakları dağ koşullarında oluşturulmakta ve yediğimiz ürünler kamplara atlarla ulaştırılmaktadır. Beklentilerinizi sınırlı tutun.

Bütün katılımcılar faaliyet lideri tarafından konulan kuralları uygulamakla yükümlüdürler, faaliyet lideri dağ hastalığı, kondüsyon yetersizliği, kıyafet yetersizliği vb nedenlerle uygun görmediği katılımcıları zirve tırmanışına almayabilir.

[caption id="attachment_3243" align="aligncenter" width="640"]4200 kampı 4200 kampı[/caption]

Faaliyet Liderleri Faik Kayhan 0532 792 49 39 ve Esin Kayhan

Bilgi için bilgi@dagtrek.com

1618 sayılı yasa kapsamına giren  bu faaliyetimiz Türsab A Gurubu 8657 numaralı Seyahat Acentası Vitray Travel organizasyonudur

agrı_site (3)

Etkinlik Bilgileri
ETKİNLİK TAMAMLANDI
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0