Arka Planı
Göster/Gizle
AĞRI DAĞI ZİRVE ÇIKIŞI

AĞRI DAĞI ZİRVE ÇIKIŞI

Etkinlik : Dağcılık
Tarih : 23 Ağustos 2020 , Pazar Saat: 10:00 | 00:00 Arası
Süre : 1 HAFTA
Kontenjan : 12 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 2
Nerede : AĞRI DOĞUBEYAZIT
Not :

Anadolu'nun Zirvesi Ağrı Dağı'na Zirve Çıkışı

Her dağcının hedefleri arasında yer alan Anadolu’nun zirvesi, efsaneler dağı Ağrı Dağı zirvesine çıkmayı deneyeceğiz. Anadolu’nun çatısından bulutları ve uçsuz bucaksız ufukları izleyeceğiz hep beraber. Tırmanış tempomuz yüksek irtifa tırmanışı olduğu için çok yavaştır. Standart olarak 15-20 km arası doğa yürüyüşlerini tamamlayabilen ve çadırda yaşamak konusunda fikir sahibi olan herkes bu faaliyete katılabilir. Dağda olduğumuz süre boyunca kamp mutfağımızda kahvaltı, öğle kumanyası ve akşam yemeği hazırlanacak ve bütün kamp eşyalarımız atlarla taşınacaktır. Zirve çıkışı sırasında sadece küçük sırt çantası içinde sıcak çay, su ve öğle yemeğimizi taşıyacağız.

 

DİKKAT!!! Ağrı dağına çıkmayı düşünüyorsanız lütfen bu bölümü dikaktlice okuyunuz…

Yüksek irtifada yapılan ve gereğinden hızlı tırmanılan faaliyetler, yüksekte (3.000 metre ve sonrası) azalan oksijen nedeni Yüksek Dağ Hastalığı/Akut Dağ Hastalığı diye adlandırılan bir rahatszılığı yaşamınıza neden olabilir. Akciğer/ beyin ödemi gibi ciddi riskleri olan bu rahatsızlıktan korunmanın temel faktörü AKLİMATİZASYON diye adlandırılan ve vücudu YAVAŞ YAVAŞ YÜKSEKLİĞE ALIŞTIRARAK faaliyeti yapmaktır. Programımız bu durum gözönüne alınarak gerekli süreye yayılmıştır. Maliyetleri düşürmek için 3-4 güne sıkıştırılan aklimatizasyon süreci içermeyen ve Ağrı Dağını hiç görmemiş/tırmanmamış rehberler ile yapılan programları ve bu faaliyeti birbirine karıştırmayın lütfen.

Aklimatizasyon her ay en az 2 kere 3000 metre ve üzerinde en az 1 gece konaklayarak tırmanış yapan veya sürekli olarak 2.000 metreler civarında yaşayan kişiler için gerekli olmayabilir ama İstanbul gibi deniz seviyesinde (sıfır metrede) yaşayan ve arada sırada irtifa gören/hiç görmeyen kişiler için dağcılık deneyiminiz ne olursa olsun kesin şarttır. Aklimatizasyon programımızın ayrıntıları aşağıda faaliyet programı içinde anlatılmıştır.

 

Tırmanışımız Faik Kayhan liderliğinde ve Ağrı Dağı’nda bulunan belgeli alan kılavuzları eşliğinde yapılacaktır.

 

KAYIT İÇİN

 

1) 0532 792 49 39 Faik Kayhan’a whatsapp ile ad-soyad, TC NO, bineceğiniz durak, kan gurubunuz, acil durumda aranacak kişi adı ve telefonu bilgilerini içeren bir mesaj gönderebilir veya

 

2) www.dagtrek.com internet sitemize üye olabilir ve etkinliğe sitemizden katılabilirsiniz 

 

Bilgi almak için Faik Kayhan 0532 792 49 39 (Telefon veya Whatsapp)

  • Program
  • Gerekli Malzemeler
  • Fiyat Bilgisi ve Uyarılar
  • Uyarılar
  • Parkur Fotoğrafları

1. Gün 23 Ağustos Pazar saat 10:00’a kadar Van havalanında buluşuyoruz. Kahvaltı sonrasında aracımızla Doğubeyazıt’a doğru yola çıkıyoruz. (süre yaklaşık 2 saat) Doğubeyazıt’ta otelimize yerleşiyoruz. 1600 metrelik irtfası ile Doğubeyazıt’ta uyuduğumuz ilk gece aklimatizasyona başlamış oluyoruz. Son eksikler için alışveriş yapıp otelimizde dinleniyoruz. Akşam yemeği Doğubeyazıt merkez.

 

2. Gün 24 Ağustos Pazartesi Otelde kahvaltımızı alıyoruz. Aracımıza çantalarımızı yükleyip sabah erkenden yola çıkıp 2200 metrelerde eşyalarımızı atlara verdikten sonra 3200 kampına doğru, Ağrı dağı yaylaları arasında yaklaşık 3-4 saatlik yürüyüşümüze başlıyoruz. Kamp alanında çadırlarımızı kuruyoruz. Bu gece biraz başınız ağrıyabilir ama 3. gün bu büyük oranda geçmiş olacak. Konaklama 3200 kampı, akşam yemeği kamp mutfağında. Yürüme mesafesi yaklaşık 5 km.

 

3. Gün 25 Ağustos Salı Sabah kamp mutfağında kahvaltımızı aldıktan sonra yüksekliğe uyum için Aklimatizasyon tırmanışımızı yapacağız. 4200 metrede bulunan yukarı kampa kadar yükseleceğiz ve burada biraz vakit geçirdikten sonra tekrar 3200’e ineceğiz. 1 gün önce 3200 de uyumakta zorlanırken 4200 metreye yaptığımız çıkış ve iniş bizi iyice yüksekliğe alıştırmış olacak. Konaklama 3200 kampında, akşam yemeği kamp mutfağında. Çıkış 5 saat, iniş 1 saat. Yürüme mesafesi gidiş dönüş 7-8 km.

 

4. Gün 26 Ağustos Çarşamba Sabah erkenden çantalarımızı ve çadırlarımızı toplayıp atlara veriyoruz. Kamp mutfağında bizim için hazırlanan kahvaltıdan sonra 4200 kampına doğru tırmanışımıza başlıyoruz. İlk gün bizi 5 saat süren bu rotayı, irtifaya alıştığımız için yaklaşık 3-3,5 saatte tamamlayacağız. Akşam erken yatacağız, zira gece zirve için 02:00 de hareket etmiş olacağız. Akşam yemeğimizi biraz erken bir saatte kamp mutfağında alacağız. Çıkış 3-3,5 saat, Yürüme mesafesi 3,5-4 km.

 

5. Gün 27 Ağustos Perşembe 01:00 de kalkıyoruz, kahvaltı sonrasında zirve tırmanışımız başlıyor. 4900 metrelerde buzula geldiğimizde ihtiyaç halinde kramponlarımızı (biz vereceğiz) takarak toplamda 5-6 saatlik tırmanış sonrasında saat 07:00 gibi Anadolu’nun zirvesine ulaşmış olacağız. Fotoğraf çekimi ve kısa bir moladan sonra dönüşe başlıyoruz. Zirve dönüşünde 4200 kampında biraz dinleniyoruz ve çadırlarımızı toplayıp eşyalarımıza atlara verdikten sonra 3200 kampına kadar geri dönüyoruz. Çadırlarımızı kurarak bizim için hazırlanan akşam yemeğimizi alıyoruz. Akşam zirve kutlaması yapacağız.  Çıkış 5-6 saat, mesafe 4 km. 4200 iniş 2 saat. 3200 iniş 1,5 saat. Toplam süre yaklaşık 10 saat, toplam mesafe 4 km çıkış, 8 km iniş yaklaşık 12 km.

 

6. Gün 28 Ağustos Cuma Sabah dağda bizim için hazırlanan son kahvaltımızı da yaparak 3200 kampından ayrılıyoruz. Eşyalarımızı atlara verdikten sonra Ağrı Dağı yaylaları arasından yürüyerek bizi bekleyen aracımıza ulaşıyoruz. Doğubeyazıt’da otelimize yerleşiyoruz. Biraz dinlendikten sonra İshakpaşa Sarayını gezeceğiz ve akşam yemeğimizi yiyeceğiz. Konaklama otelimizde. 3200-2200 yürüyüş süresi 1,5 saat, mesafe yaklaşık 5 km.

 

7. Gün 29 Ağustos Cumartesi Kahvaltımızı otelde aldıktan sonra Van’a doğru hareket ediyoruz. Yolda Muradiye şelesine uğrayacağız. Van’da yemeğimizi yedikten sonra havaalanına ulaşacağız ve programımız sona erecek.

 

KAMP ve YÜRÜYÜŞ

Çadır, uyku tulumu, mat ve fener. (5 mevsim yada 4 mevsim çadır ve eksi derecelere dayanacak tulum)

Su taşımak için şişe - matara ve mutlaka termos.

Tuvalet kağıdı, ıslak mendil ve küçük 1 adet sabun, dişfırçası ve macun.

Günlük kullanım için 25-30 lt civarı küçük sırt çantası.

2 adet baton

Kamp eşyalarınızı atlara vermek için büyük sırt çantası yada yumuşak kumaş spor çantası. (Sert ve plastik valizler kesinlikle kabul edilmez)

 

YEMEK

Dağda yemek için atıştırmalık çerez veya kuru meyve.

 

KIYAFET (dağda olduğumuz süre için);

Bot ve tozluk (zorunlu),2-3 çift yürüyüş çorabı

Uzun kollu tshirt (2-3 adet), kısa kol tshirt tercih edenler güneş kremini bol bol yanınıza alın.

Pantolon

1 adet polar ceket.

1 adet su ve rüzgar geçirmez yağmurluk.

Mutlaka şapka, buff, güneş kremi ve güzeş gözlüğü.

Kamptta giymek için hafif terlik yada sandalet

 

KIYAFET EK (zirve çıkışı için) (zirve çıkışında gece sıcaklık sıfırın altına düşmektedir)

Pantolon altına giymek için alt içlik (tercihen içlik üstü su geçirmez pantolon yada kayak pantolonu)

Bere ve ağız/burun ve boynu kapatacak bir boyunluk (veya balaklava olarak adlandırılan ağız/boyun ve kafayı kapatan kar maskesi )

1 tane kalın dolgulu kayak yada dağcılık eldiveni

1 tane ince polar iç eldiven

Kalın termal çorap

 

KIYAFET (gidiş/dönüş ve şehir için)

Rahat kıyafetler, spor ayakkabı, çorap, küçük havlu ve iç giyim. (Bunları başka bir çanta veya poşet içine otelde bırakacağız)

 

 

Faaliyetimiz minumum 10 kişi ile yapılacaktır.

 

Fiyata Neler Dahil

Van-Doğubeyazıt gidiş dönüş transfer

Doğubeyazıtın en iyi otelinde 2 gün konaklama (single konaklam tercihleri için lütfen iletişime geçiniz)

Kamp malzemelerinin atlarla 4 gün boyunca transferi

Doğubeyazıt-2200 metre araçla gidiş dönüş transfer

Kamp alanlarında kahvaltı, öğle ve akşam yemeği, kamp mutfağı ve ahçı ücreti

Doğubeyazıtta otelde alınan 2 kahvaltı

Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Dahil Olmayanlar

1.  gün kahvaltı ve akşam yemeği

6. gün akşam yemeği

7. gün kahvaltı dışındaki yemekler

İstanbul – Van gidiş dönüş ulaşım

Özel harcamalar ve dahil bölümünde belirtilmeyen diğer kalemler

Kayıt sırasında 750 TL ön ödeme alınacaktır. Araç ve konaklama yeri organizasyonu katılımcı sayısına göre yapılmaktadır. Son dakikada yapılan iptaller ve habersiz olarak faaliyete katılmamak bizi zor durumda bırakmaktadır. Faaliyete katılım belirttikten sonra yapılacak iptallerde yerinize bir başkasını bulmazsak alınan ücretler iade edilmez.

 

KAMP KURALLARI:

Faaliyet süresince (Van’dan başlayıp Van’a dönene kadar) tek yetkili faaliyet lideridir. Bütün katılımcılar faaliyet lideri tarafından konulan ve burada belirtilen veya belirtilmeyen kuralları uygulamakla yükümlüdür. Dağda ve şehirde olduğumuz faaliyet süresince, zirve tırmanışı bitmeden aksi belirtilmediği sürece alkollü ürünlerin tüketilmesi yasaktır. Alkol kullanımı bu İrtifalarda öngörülemeyen rahatsızlıklar oluşturma riski taşır.

Bu bir gurup faaliyetidir, katılımcıların gurup ile uyum içinde hareket etmeleri beklenir. Hava durumu, kar ve diğer koşullar nedeni ile faaliyet planlarında değişiklik yapılabilir.

Doğada yapılan etkinlikler ÇEŞİTLİ RİSKLER içermektedir. Hava şartları, irtifa, sis, taş düşmesi, hayvan tehlikesi, bilgi, tecrübe, antrenman, konsantrasyon, fiziksel güç, dikkat ve malzeme eksikliği sorun teşkil edebilir.

YÜKSEK TANSİYON, KALP, ASTIM, ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ, SARA vb. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN KATILMASI UYGUN DEĞİLDİR.

 

PANDEMİ KURALLARI

1- Araca binerken ateş ölçümü yapılacak ve 37.8 derece üzerinde ateşi olanlar faaliyete alınmayacaktır.
2- Öksürük vb soğuk algınlığı belirtisi gösterenler faaliyete alınmayacaktır.
3- Araçlarda yolculuk süresince maske takılması zorunludur ve yolculuk süresince araçta yiyecek ve içecek tüketilmeyecektir.

4- Yolculuk esnasında araç içindeki havayı soğutarak çalışan araç klimaları çalıştırılmayacak ve aracımız sürekli olarak dışarıdan içeriye temiz hava veren havalandırma sistemleri veya sunroof ve açılabilen camlar ile havalandırılacaktır.
5- Yürüyüşler sırasında verdiğimiz molalarda ve kampta Buff, eşarp veya maske ile ağız kapatmak zorunludur. Yürüyüş anında maske takılmayacaktır
6- Etkinliğe katılan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

Etkinlik Bilgileri
1750 TL
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0