Arka Planı
Göster/Gizle
DAĞTREK TİYATRO

DAĞTREK TİYATRO "MEDEA KALİ"

Etkinlik : Tiyatro
Tarih : 21 Mart 2017 , Salı Saat: 20:00 | 21:00 Arası
Süre : 1 Perde / 1 Saat
Kontenjan : 40 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 0
Nerede : Üsküdar Tekel Sahnesi
Not :

Bu oyunu birlikte izleyelim

Medea Kali

Yer: Üsküdar Tekel Sahnesi
Tarih:21 Mart Salı
Saat: 20:00
Gişe Fiyatı:10TL
Kontenjan :40 Kişi
Süre:1 Perde 1 Saat

Faaliyet Koordinatörü: Nurcan Taşpınar 0506 787 52 05

Etkinlik Bilet alabilmek için mutlaka bilgi@dagtrek.com adresine ad-soyad, istenilen bilet sayısı ve telefon numarası bilgileri içeren bir mail atabilir yada internet sitemiz üzerinden kendiniz kayıt olabilirsiniz. 

KONUSU

Gorgonların en korkuncu, göz göze geldiği her şeyi taşlaştıran Medusa ve Hindu mitindeki yaratan ve yok eden, koruyucu ana Tanrıça Kali kadın arketipleriyle harmanlanarak Laurent Gaudé tarafından yeniden ele alınan Medea efsanesi…

Argonot Jason, Yunan Mitolojisinde dünya iktidarının simgesi olan “Altın Post”u ele geçirmek için, Gürcü topraklarındaki Kolhis Krallığı’na gelir. Jason’a âşık olan kralın kızı büyücü Medea, güçleriyle onun “Altın Post”u almasına yardım eder; kardeşini öldürür ve baba yurdu Kolhis’i terk eder. Jason’un peşinden geldiği Korint’de yapayalnız kalan Medea, iktidar için Jason’un kralın kızıyla evleneceğini öğrendiğinde, intikam için çocuklarını öldürür.

Oyun, bu andan sonrasını konu alıyordur. Yunan topraklarını terk etmiş olan Medea çocuklarının mezarına geri döner. Öfkesi hala dinmemiştir. Onların bu topraklarda gömülü olmalarına katlanamaz. Yolda, tanımadığı bir adam onu izlemiştir. Yaklaşmaya cesaret edemeden… Çünkü çocuklarını öldürdükten sonra Medea’nın baktığı her şey artık taşlaşıyordur, Medusa olarak. Ama sadece o da değildir, çünkü Medea Kali Kolhis ovalarının çok daha uzağından gelmektedir. Ganj nehrinin kıyılarında bir parya* olarak doğmuş ve daha sonra Tanrıça Kali’nin güçlerine sahip olmuştur. Kali, hem Ana Tanrıça, kendisine sığınan aşağılanmış, dışlanmış, ezilmiş, zulme uğratılmış, zayıf yavrularını çok şiddetli ve vahşi şekilde koruyan; hem Kanlı Kara Dişi, evrendeki zararlı enerjileri uzaydaki kara delikler gibi yutup içine alarak, karanlığı yok eden; hem de Savaşçı Tanrıçadır.

Sadece ardındaki bu yabancının yaşamını sürdürmesine izin veriyordur, onun varlığını seviyor, onunla konuşuyordur. Bu yabancı belki de onun aşığı olacaktır, belki de en tehlikeli düşmanı?

*Parya: [1] (toplum bilimi) Hindistan'da toplumsal sınıfların dışında kalanlar.

[2] Herkes tarafından hor görülen ve aşağılanan kimse


Not: 13 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.

 

Yazar Laurent Gaude
Çevirmen H. Zeynep Utku
Rejisör Musa Uzunlar
Dekor Tasarımı Aytuğ Dereli
Giysi Tasarımı Aslı Akıncı
Işık Tasarımı Enver Başar
Yönetmen Yardımcısı Ülkü Duru
Yönetmen Asistanı Yusuf Can Sancaklı
Oyuncu H. Zeynep Utku, Musa Uzunlar, Diren Coşkun
Müzik Direktörü Mehmet Fırıl
Sahne Amiri Reşit Arslan
Kondüvit Anıl Güripek
Işık Kumanda Ozan Çelik

Etkinlik Bilgileri
ETKİNLİK TAMAMLANDI
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0