Arka Planı
Göster/Gizle

DOĞU KARADENİZ YAYLALAR PROGRAMI

Etkinlik : Doğa Yürüyüşü
Tarih : 23 Ağustos 2015 , Pazar
Süre : 6 Gece 7 Gün
Kontenjan : 1 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 1
Nerede : Rize Çamlıhemşin
Not :

Doğu Karadeniz Dağlarının Muhteşem Güzellikleri

karadeniz_yaylalar_site (20)

Doğu Karadeniz Bölgesi Yaylaları, coşkun dereleri ve şelaleleri, kendine özgün kültürü, müziği ve insanı ile güzel Anadolu’muzun çok özel yerlerinden biridir. Bu programımızda Doğu Karadeniz’in muhteşem tabiatını doya doya yaşayacak, yerel tatlarını ve kültürünü bütün güzellikleri ile görebileceksiniz.

Programımız bölgenin meşhur yağmurlarının en az olduğu dönemde yapılacaktır.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası’nda konaklayacağımız bu programımız sonunda İstanbul’a geri dönmek istemeyeceksiniz. Avusor Yaylası, Kavron Yaylası, Huser Yaylası, Elevit Yaylası, Sal ve Pokut Yaylası ve pek çok yaylayı keşfedeceksiniz. Gelintülü Şelalesi, Palovit Şelalesi, Bulut Şelalesi ve Fırtına Deresinin coşkun sularını ve Yüksek dağ göllerinin güzelliklerini göreceksiniz. Muhlama, Gelin Ketesi, Fasulye Turşusu Kavurması, Laz Böreği, Kara Lahana Çorbası ve pek çok yerel lezzeti tadacaksınız. Sümela Manastırı, Zirkale ve Çat Vadisi ve tarihi konaklarda bölgenin binlerce yıllık tarihinden anıları izleyeceksiniz. Tulum sesinin ritminde Horon tepmekten bıkamayacaksınız. Dünyanın en güzel yerlerinden birinde bu keyifleri birlikte yaşayalım.

[caption id="attachment_4234" align="aligncenter" width="640"]Ayder Yaylası Ayder Yaylası[/caption]

Doğa yürüyüşü programlarımız genellikle kolay parkurlardan oluşmaktadır. Kolay doğa yürüyüşü programlarına katılan herkes bu parkurları kolaylıkla bitirebilir. Yürüyüşlere katılmak istemeyenler Ayder yaylasında çok keyifli zamanlar geçirebilirler. Pek çok yerel işletmede çay-kahve içebilir, yerel tatlara kaşık sallayabilirsiniz. Gelintülü şelalesinin muhteşem manzarasını izleyebilir ve yaylayı çeviren yemyeşil ormanların manzarasında keyif yapabilirsiniz. Ayrıca Ayder yaylasında bulunan meşhur kaplıcada sıcak su havuzunda şifalı sulara bulaşabilirsiniz.

Katılmak için bilgi@dagtrek.com mail adresine İsim-soyisim, TC NO, telefon, acil durumda aranacak bir yakınınızın telefonu, kan gurubunuz bilgilerini göndermeniz gerekmektedir.

Bilgi için Faik Kayhan 0532 792 49 39

Program;

23 Ağustos Pazar 1. Gün; Trabzon havalimanında saat 11:00 de buluşuyoruz. İlk durağımız Sümela Manastırı. Manastırı dolaşmak için vereceğimiz serbest zamanın ardından burada bulunan bir restorantta yerel tatlarla ilk buluşmamızı yaşayacağız. Yemekten sonra Ayder yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Ayder yaylasında kalacağımız otelimize yerleşiyoruz. Artık neredeyse küçük bir kasabaya dönüşen bu yaylada Gelintülü şelalesini izleyip bir yorgunluk çayı içebilir ve etrafı keşfedebiliriz. Akşam yemeğimiz otelimizde.

24 Ağustos Pazartesi 2. Gün; Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Avusor yaylasına doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Bölgenin Laz yaylaları olan Hacizeni, Peryatak ve Tobaya yaylalarını görerek Avusor yaylasına ulaşıyoruz. Meşhur Şaşgun Bakkalda birer bardak çay içtikten sonra Büyükgöl’e doğru yapacağımız yürüyüşümüze başlıyoruz. Kemerli Kaçkar eteklerinde bulunan ve dağlardan gelen buzul suları ile beslenen Büyükgöl’de öğle kumanyalarımızı yiyeceğiz. İsteyenler ve cesaret edenler gölün sularında yüzebilirler. Gölün arkasından akan buzul deresi boyunca biraz yükseleceğiz ve gölü yukardan izlemenin keyfine varacağız. Patikalarda belki biraz likapa bulursak yiyebiliriz. Avusor yaylasına geri dönerek Şaşgun bakkalda yorgunluk atarak aracımızla Ayder’e doğru dönüşe geçiyoruz. Gidiş dönüş yaklaşık 4 saatlik kolay yürüyüş. Akşam yemeğimiz otelde.

25 Ağustos Salı 3. Gün; Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dünyanın en güzel yaylaları olan Sal ve Pokut yaylalarını göreceğiz. Aracımızla ulaşacağımız Sal Yaylasından Pokut yaylasına doğru kolay bir yürüyüş yapacağız ve muhteşem ormanlar içinde patikalarda kaybolacağız. Burada bulunan yayla evlerinden birisinde çay içebiliriz. İsteyenler muhlama yiyebilirler. Öğle yemeğimizi kumanya olarak alacağız. Toplam yürüyüş süresi 3,5 – 4 saat kolay yürüyüş. Akşam yemeğimiz otelde. İsteyenlerle akşam kaplıca keyfi yapabiliriz.

[caption id="attachment_4233" align="aligncenter" width="640"]Pokut Yaylası Pokut Yaylası[/caption]

26 Ağustos Çarşamba 4. gün; Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından erkenden yola çıkarak Çat vadisi ve Elevit yaylasını keşfetmeye gidiyoruz. Önce Zirkale ye uğrayacağız. Burada vereceğimiz serbest zamanın ardından Çat köyü üzerinden ulaşacağımız Elevit yaylasında kolay bir yürüyüşümüz olacak. Yaklaşık 1,5 saat sürecek bu yürüyüşümüzde yaylanın güzelliklerine tanık olacağız. Yemek için yaylanın yakınlarında bir noktada tarihi bir taş köprünün yanında mola vereceğiz, belki mangal yakarız. Yemekten sonra Çat köyünde Cancık köy evinde çay molası vereceğiz. Ardından yok olmaya yüz tutmuş bir hazinemizi göreceğiz, şimşir ormanları. Muhteşem şimşir ağaçları arasında kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Dönüş yolunda bir başka Karadeniz güzelliğini göreceğiz, Palovit Şelalesi . Şelaleyi görüp fotoğraflarımızı çektikten sonra son durağımız Çinçiva köyü ve meşhur Çinçiva köprüsü. Burada da çay içmek için kısa bir zamanımız olacak. Yoğun geçen günün ardından otelimize geçiyoruz ve akşam yemeğimizi alıyoruz.

27 Ağustos Perşembe 5. Gün; Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından haftanın en zor yürüyüşünü yapmak için yola çıkıyoruz. Meşhur Kavron yaylasına kadar aracımızla ulaştıktan sonra gelmek isteyenlerle beraber alpin çayırlarda yükselerek Cengovit Gölleri ve Karadeniz gölüne geliyoruz. Yol boyunca bize eşlik eden derelerin sağında solundan geçerek ulaşacağımız bu göllerin kenarında yemek molası vereceğiz. Aynı yolu kullanarak Kavron yaylasına geri dönüyoruz ve burada yorgunluk çaylarımızı içiyoruz. Şahin kafede ev yapımı baklava yada sütlaç yiyebilirsiniz. Bu akşam kaplıca keyfi bambaşka olacak ve bütün yorgunluğumuzu bize unutturacak. Akşam yemeği otelimizde. Toplam yürüyüş süresi 4,5-5 saat.

[caption id="attachment_4232" align="aligncenter" width="640"]Karadeniz Gölü Karadeniz Gölü[/caption]

28 Ağustos Cuma 6. Gün; Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından bir hafta boyunca yürüdüğümüz rotaları kuşbakışı olarak görebileceğimiz bir yaylaya gideceğiz. Huser yaylasına kadar araçla gideceğiz. Yolda bir şelalede kısa bir mola vereceğiz ve ardından Huser yaylasında gözlerimiz bayram edecek. Bütün Kaçkarları kuşbakışı görebileceğimiz manzaraya doyamayacaksınız. Huser yaylasından aracımızla ayrılarak Ayder yaylasını geçeceğiz ve bir noktada 45 dakikalık bir yürüyüşe başlayacağız. Orman içinden devam eden yolda ulaşacağımız gizli bir güzelliğe hayran olacaksınız. Yükseklerden aşağı dökülen Bulut Şelalesini görünce dayanamayacak ve sizde şelalenin altında suların serinliğine kendinizi bırakacaksınız. Şelalede yüzme keyfinin ardından geldiğimiz yoldan aracımıza döneceğiz ve Aydere gelerek az yürüyüşlü ve bol manzaralı bu günü erken sonlandıracağız. Yarın başlayacak olan dönüş yolculuğumuz öncesinde alışveriş yapmak ve Ayder’de son anılarımızı biriktirmek için zamanımız olacak. Akşam isteyenlerle son kez kaplıca keyfi yapabiliriz.

[caption id="attachment_4231" align="aligncenter" width="640"]Huser Yaylasından Manzara Huser Yaylasından Manzara[/caption]

29 Ağustos Cumartesi 7. Gün; Bu gün dönüş günümüz, Ayder’den sabah ayrılacağız ve tarihi konakların olduğu Ortaklar mahallesine geleceğiz. Bu bölgenin kendine has konaklarını görecek ve dönüş için yola çıkacağız. Yolda Rize Bezi üreten bir fabrikada ve ayarlayabilirsek bir çay fabrikasında mola vereceğiz. Öğle yemeğimizi yol üzerinde alacak ve akşam saatlerinde Trabzon’da olacağız. Otobüsle gidecekleri otogara, uçakla dönecekleri de Havaalanına bırakarak dolu dolu geçen bir haftayı sonlandırarak dönüş için yola çıkacağız.

Fiyata Neler Dahil;

2 veya müsaitlik durumuna göre 3 kişilik odalarda konaklama Kalacağımız otelde alacağımız kahvaltı ve akşam yemekleri İlk günden başlayarak son güne kadar bütün gezilerin transferleri Trabzon Havalimanı – Ayder gidiş dönüş transferleri 4. gün yapacağımız mangal

Dahil Olmayanlar;

İlk gün ve son gün öğle yemeği, yürüyüşler sırasında yiyeceğiniz kumanya, atıştırmalık vs. Bütün yemeklerde alınan içecekler ve yayla gezileri sırasında yerel işletmelerden alınacak olan içecek ve yemek servisleri Millipark, kaplıca ve ören yeri girişleri ( Müze kart bulundurmanız tavsiye edilir) Belirtilmeyen giderler Fiyat: 1260 TL (22 ve üzeri katılımlarda 1200 TL)

Katılımcılardan 300 TL ön ödeme alınacaktır. 10 kişi ve üzeri katılımlarda etkinlik yapılacaktır. Faaliyetimize ilk 15 kişinin kaydı kesin olarak yapılacaktır. Sayının artması için toplam kayıt sayısının 20 olması gerekmektedir. Maksimum katılım 25 kişi ile sınırlıdır.

Gerekli Malzemeler;

Kesinlikle bir yağmurluk ve panço, yürüyüşler için su geçirmez yürüyüş botu ve tozluk, rahat bir spor ayakkabı, yürüyüş pantolonu, her gün için çorap, t-shirt, polar, mayo, şort, bere, şapka ve güneş kremi, terlik, günlük yürüyüşler için küçük bir sırt çantası, fotoğraf makinesi ve yedek kart, düzenli kullandığınız ilaçlar.

Yağmurluk ve panço kesinlikle bulundurmalısınız.

Bileği saran ve su geçirmez bir yürüyüş botu ve tozluk mutlaka olmalıdır. Ayrıca yanınızda mutlaka bir terlik bulundurun.

Çabuk kuruyan sentetik bazlı yürüyüş pantolonunuz olmalı. Kot kesinlikle uygun değildir. Kot pantolonlu katılımcılar yürüyüşlere alınmazlar.

Banyo havlusu için lütfen danışınız kalacağımız tesise göre ihtiyaç olup olmayacağı daha sonra belirlenecektir.

Temel olarak ihtiyaçlarınız dışında getirdiklerinizi abartmayın. Tüm gardrobunuzu getirmenize gerek yok. Mesela ütü, şık gece elbiseleri ve topuklu ayakkabılar, bornoz gibi eşyalara ihtiyacınız olmayacak.

Gündüz yürüyüşlerde güneş sebebi ile bir şapka mutlaka bulundurmalısınız. Ayrıca akşamları serin olabilir berede bulundurmanızı tavsiye ederiz.

[caption id="attachment_4227" align="aligncenter" width="640"]Cengovit Gölleri Cengovit Gölleri[/caption]

Notlar

Bütün faaliyetlerimiz ve bu faaliyetimiz Acente programı ile ve zorunlu seyahat sigortaları yapılarak yapılmaktadır.

Bu etkinliğimizin tarihi bölgenin en az yağış aldığı ve konaklama fiyatlarının en yüksek olduğu dönemde yapılmaktadır.

Kaçkar Dağları bir tabiat harikasıdır ve bu faaliyet bir doğa sporları faaliyetidir. Doğa yürüyüşlerinden, doğada olmaktan, yağmurdan hoşlanmıyorsanız bu faaliyet size göre değildir.

Burada bulunan tesisler temizdir ve insanlar çok güler yüzlüdür. Yemekler doyurucudur. 5 yıldızlı otel konforu arıyorsanız ve valizinizi odanıza birilerinin çıkarmasını bekliyorsanız gelmeyi bir kere daha düşünün.

Akşam şık elbiseler ve topuklu ayakkabılar ile yemeğe çıkacağınızı hayal etmeyin. Doğada olacağız.. Bu bir gurup faaliyetidir, katılımcıların gurup ile uyum içinde hareket etmeleri beklenir. Hava durumu, kar ve diğer koşullar nedeni ile tırmanış planlarında değişiklik yapılabilir.

Doğada yapılan etkinlikler ÇEŞİTLİ RİSKLER içermektedir.

Hava şartları, sis, taş düşmesi, hayvan tehlikesi, bilgi, tecrübe, antrenman, konsantrasyon, fiziksel güç, dikkat ve malzeme eksikliği sorun teşkil edebilir.

YÜKSEK TANSİYON, KALP, ASTIM, ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ, SARA vb. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMASI UYGUN DEĞİLDİR.

1618 sayılı yasa kapsamına giren  bu faaliyetimiz Türsab A Gurubu 8657 numaralı Seyahat Acentası Vitray Travel organizasyonudur

[caption id="attachment_4228" align="aligncenter" width="640"]Çat Çat[/caption]

Etkinlik Bilgileri
ETKİNLİK TAMAMLANDI
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0