Arka Planı
Göster/Gizle

KIRŞEHİR KAMAN MUCUR HACIBEKTAŞ GEZİSİ

Etkinlik : Yurtdışı Gezileri
Tarih : 29 Nisan 2014 , Salı
Süre :
Kontenjan : 1 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 1
Nerede :

[caption id="attachment_3561" align="aligncenter" width="640"]kırşehir_site  (5) Kırşehir Japon Bahçesi[/caption]

Anadolu’nun bozkırının uçsuz bucaksız düzlüklerinde bir kültür sanat merkezi, Neşet Ertaş’ın memleketi bozlaklar diyarı Kırşehir’i görmeye gidiyoruz. Kırşehir kent merkezinde kaplıca havuzlu 4 yıldızlı Grand Terme Hotel’de 2 gece konaklayacağımız bu gezide Kırşehir’in kültürel ve doğal zenginliklerini keşfedeceğiz. Bozlak türküleri dinleyebileceğimiz bir Abdal Orkestrası bize özel bir program yapacak. Hirfanlı Barajı, Seyfe Kuş Gölü Cenneti, Mucur Yeraltı Şehri, Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Bahçesi, Hacıbektaş kasabası ve daha pek çoğu bizi bekliyor.

Tuncay Koçak ev sahipliği ve rehberliğimizi yapacaktır 0532 233 94 83 Etkinlik Sorumlusu; Nurcan Taşpınar bilgi için 0506 787 52 05 Katılım için; Ad-Soyad, TC No, acil durumda aranacak kişi bilgisi, kan grubu ve bineceğiniz durak bilgilerini bilgi@dagtrek.com mail adresine mail atmanız gerekmektedir. [caption id="attachment_3562" align="aligncenter" width="640"]kırşehir_site  (6) Kalehöyük Arkeoloji Müzesi[/caption]

Program;

16 Mayıs Cuma akşamı saat 22:00’de İstanbul’dan yola çıkıyoruz. 17 Mayıs Cumartesi sabah Kırşehir’in cevizi ile ünlü Kaman kasabasında bizim için hazırlanan kahvaltımızı yaptıktan sonra Kaman Hirfanlar köyünde Kırşehir’în denizi olarak adlandırılan Hirfanlı Barajı kıyısında dolaşıyor, fotoğraf çekiyoruz. [caption id="attachment_3565" align="aligncenter" width="640"]kırşehir_site  (9) Hirfanlı Barajı[/caption]

Kaman’ın Çağırkan beldesinde bulunan Japon Hükümeti tarafından kültürel mirası koruma projesi kapsamında kurulan Kalehöyük Arkeoloji müzesini geziyoruz. Devam eden kazı görünümü model alınarak yapılan müzede 3 boyutlu animasyonlarla anlatım zenginleştirilmiştir. Bölgede ayrıca Japon Arkeoloji Enstitüsü’de bulunmaktadır.

Kazıevinin hemen yanında Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yılında, Altes Prensi Takahito Mikasa’nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına açılan Japon Bahçesi (Mikasanomiya Anı Bahçesi) göreceğimiz bir başka güzellik. Japonya sınırları dışında bulunan en büyük botanik bahçeyi ve müzeyi mutlaka görmelisiniz.

kırşehir_site  (8)

Çağırkan Beldesinden sonra başka bir beldeye İsahocalı’ya gidiyoruz. Rehberliğimizi yapan sevgili Tuncay Koçak Bey ve gurup üyelerimizden sevgili Sahir Metin Bey’in memleketi olan bu kasabada, Tuncay Bey’in baba evine öğle yemeği için misafir oluyoruz. Yemekten sonra kasabayı dolaşıyor ve Çamlık tepesinden manzarayı izliyoruz. Hava açıksa Erciyes’i bile görebileceğiz.

Artık otelimize yerleşme zamanı, Kırşehir’e geliyoruz ve 4 yıldızlı otelimiz Kırşehir Grand Terme Otel’e yerleşiyoruz. Akşam yemeğine kadar kaplıca havuzlarının ve otelin tadını çıkarma zamanı. Açık büfe akşam yemeğimizde ise bizi bir müzik ziyafeti bekliyor. Büyükusta Neşet Ertaş’ın ailesinden Birol Ertaş ve arkadaşları bozlak ziyafeti sunacaklar. Yörenin türküleri ile kah hüzünleneceğiz kah oynayacağız. [caption id="attachment_3566" align="aligncenter" width="640"]kırşehir_site  (10) Otelimiz[/caption]

18 Mayıs Pazar; Bu gün otelde açık büfe kahvaltımızı aldıktan sonra öğleye kadar otelin havuzlarında keyif çatacağız. Öğleden sonra Kırşehir’i keşfetmeye çıkıyoruz. Mermerden yapılan hediyelik eşyaların olduğu bir merkez, Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında yapılan Rasathane ve Medrese, Kırşehir Kalesi, Ahi Evranı Veli Külliyesi, Kırşehir Müzesi gezip göreceğimiz yerler. Neşet Ertaş ve babası büyük ozan Muharrem Ertaş, bozlak müziğinin önemli ustalarından Çekiç Ali’nin mezarlarını ziyaret edeceğiz. Kırşehir kent merkezi ve çarşısında keşfedeceğimiz pek çok gizli güzellik bizleri bekliyor. Akşam yemeğimiz açık büfe olarak yine otelimizde.

[caption id="attachment_3563" align="aligncenter" width="640"]kırşehir_site  (7) Seyfe Kuş Cenneti[/caption]

19 Mayıs Pazartesi; Sabah açık büfe kahvaltımızı aldıktan sonra Mucur kasabasına doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Seyfe Gölü Kuş Cenneti. Bozkır steplerinin ortasında bu gölün görüntüsüne doyamayacaksınız. Gölü görüp fotoğrafladıktan sonra Mucur Yeraltı şehrine geliyoruz. Yeraltına inşa edilmiş bu şehri gördükten sonra bir başka kültür hazinemiz Hacıbektaş kasabasını görmeye gidiyoruz. Hacıbektaş Veli Müzesi, Bektaş Efendi Türbesi ve Çilehane göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeğini de burada yedikten sonra buradan ayrılıyoruz. Dönüş yolunda Kırıkkale Hasandede beldesine uğruyoruz. Üzümü ve ev yapımı şarapları ile ünlü olan bu beldede özel bir evde şarap tadıp satın alabileceğiz.

[caption id="attachment_3559" align="aligncenter" width="640"]kırşehir_site  (3) Hacıbektaş Veli[/caption]

Bu şirin beldeden ayrıldıktan sonra dönüş yoluna koyuluyoruz. Dönüşümüz akşam 11 civarında.

Fiyata Neler Dahil; 2 gece 4 Yıldızlı Kırşehir Grand Terme Otel’de konaklama İstanbul gidiş dönüş ulaşım ve bütün gezilerin transferleri Otelde açık büfe tüm kahvaltılar Otelde açık büfe tüm akşam yemekleri 1. gün İsahocalı kasabasında köy evinde öğle yemeği 1. gün sabahı Kaman’da özel köy kahvaltısı 1.gün akşam yemeğinde Birol Ertaş ve arkadaşlarından Bozlak Türküleri Zorunlu seyahat ve konaklama sigortası Dahil olmayanlar; 2. gün öğle yemeği Tüm yemeklerde alınan içkiler Ören yeri giriş ücretleri Fiyat: 360 TL Araç Durakları: 22:00 İncirli 22:15 Mecidiyeköy 22:20 Yıldız Sait Çiftçi 22:45 Kadıköy Evlendirme 22:50 Göztepe 22:55 Kozyatağı 23:00 Bostancı 23:10 E-5 Maltepe, Kartal, Pendik Lütfen hareket saatinden 5 dakika önce durakta olunuz. Geç kalan katılımcılar beklenmeyecektir. Cuma akşamı trafik vb. nedenlerle araç belirtilen saatlerde duraklara gelemeyebilir. 1618 sayılı yasa kapsamına giren bu faaliyetimiz, Türsab A Gurubu 5910 numaralı Seyahat Acentası Extway Turizm ile yapılmaktadır.

Etkinlik Bilgileri
ETKİNLİK TAMAMLANDI
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0