Arka Planı
Göster/Gizle

YÖRÜKYERİ YAYLALARI DAYANIŞMA BULUŞMASI

Etkinlik : Dalış
Tarih : 30 Nisan 2014 , Çarşamba
Süre :
Kontenjan : 1 Kişi ile sınırlıdır. Kalan : 1
Nerede :

yorukyeri_dayanısma (1)

Gebze Denizli köyü yakınlarında kuzeye doğru devam eden bölge genel adıyla Yörükyeri Yaylaları olarak adlandırılır. Bu bölge burada yapılmak istenen 70’e yakın taş ocağı nedeni ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

İstanbul’un hemen yanıbaşında bulunan bu doğa zenginliğimize sahip çıkmak için Pazar günü tüm doğa yürüyüşü guruplarının katılabileceği ortak bir etkinlik düzenlenmiştir. Bütün guruplar farklı rotalardan yürüyerek Çatalkapı mevkiinde bir araya gelecekler. Burada Yörükler tarafından kurulan çadırlarda gözleme ve ayran ikramları olacaktır.

Bizde defalarca yürüdüğümüz ve pek çok anımızı yaşatan bu bölgeye gidiyoruz.

Aşağıda Gebze Denizli Köyü Muhtarlığı tarafından gönderilen davet metnini okuyabilirsiniz.

Rehberliğimizi Gebze denizli köyünden Bilal Dönmez ve Esin Kayhan yapacak. Yürüyüşümüz 10 km çok kolay, 15 km kolay ve 20 km orta zor olarak 3 farklı ekip halinde yapılacaktır. Öğle molasında guruplar biraraya gelecektir.

Kayıt için: bilgi@dagtrek.com adresine ad-soyad, kan gurubu, acil durumda aranacak kişi adı ve telefonu bilgilerini içeren bir mail atmanız gerekmektedir. Bilgi ve irtibat için Faik Kayhan 0532 792 49 39

Fiyat: Etkinliğimiz özelliği dolayısıyla sadece araç ve acenta maliyetleri tutarıyla yapılmaktadır. Ücret 40 TL

Önemli Not: Araç organizasyonu katılımcı sayısına göre yapılmaktadır. Son dakikada yapılan iptaller ve habersiz olarak faaliyete katılmamak bizi zor durumda bırakmaktadır. Perşembe günü saat 15:00’dan sonra yapılan iptaller geçerli değildir, katılım iptali ya da faaliyete gelmeme durumunda faaliyet ücreti katılımcıdan alınır.

[caption id="attachment_3551" align="aligncenter" width="640"]yorukyeri_dayanısma (3) Yörükyeri Yaylalarından[/caption]

Gerekli Malzemeler: Doğa yürüyüşüne uygun kıyafet( ceket yada yağmurluk, polar, içlik, yürüyüşe uygun pantolon, bileği saran bot ve mutlaka tozluk, isteğe bağlı su geçirmez pantolon) en az 1 litre su, isteğe bağlı atıştırmalık çerez, meyve vs, en az 1 öğün yetecek kadar yiyecek (2 öğün taşımanız tavsiye edilir), mutlaka kafa feneri ve yedek pil, varsa kullandığımız ilaçlar.

Uygun donanımı olmayanları ekip lideri faaliyete almayacaktır.

Yürüyüşten sonra ıslanan kıyafetleri değiştirmek için yedek kıyafet taşımanız şiddetle tavsiye edilir. Yedek kıyafetler arabada bırakılacaktır. Kot ve kadife gibi pamuklu kumaştan pantolonlar, pamuklu t-shirt ve kısa bilekli spor ayakkabılar yürüyüş için uygun değildir.

Hiçbir şekilde doğada çöp bırakmıyoruz. Bu bir gurup faaliyetidir, katılımcıların gurup ile uyum içinde hareket etmeleri beklenir. Bütün faaliyet süresince tek yetkili ekip lideridir.

Doğada yapılan etkinlikler ÇEŞİTLİ RİSKLER içermektedir.

Hava şartları, sis, taş düşmesi, hayvan tehlikesi, bilgi, tecrübe, antrenman, konsantrasyon, fiziksel güç, dikkat ve malzeme eksikliği sorun teşkil edebilir.

YÜKSEK TANSİYON, KALP, ASTIM, ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ, SARA vb. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMASI UYGUN DEĞİLDİR.

[caption id="attachment_3552" align="aligncenter" width="640"]yorukyeri_dayanısma (4) Yörükyeri Yaylalarından[/caption] Araç Durakları:                                                   06:30 İncirli 06:40 Mecidiyeköy 06:45 Yıldız Sait Çiftçi 07:05 Kadıköy Evlendirme 07:10 Göztepe 07:15 Kozyatağı 07:15 Bostancı 07:20 E-5 Maltepe, Kartal, Pendik

Lütfen hareket saatinden 5 dakika önce durakta olunuz. Geç kalan katılımcılar beklenmeyecektir.

1618 sayılı yasa kapsamına giren  bu faaliyetimiz, Türsab A Gurubu 5910 numaralı Seyahat Acentası Extway Turizm ile yapılmaktadır

"Sevgili Doğa severler, Dağcılık kulüpleri ve Gebze halkı; Bölgemizde adı sığırlık merası olarak bilinen ve kapaklı çayırları, Çatal kapı, kargalı şelaleleri ve kiraz pınarı gibi bölgeleri içine alan ormanlık ve mera alanları yeni bir çevresel tehditle karşı karşıya. 1500;lü yıllarda Osmanlı döneminden bu günlere devam eden bir tarihe sahip olanbölgenin kullanıcısı Yörükler 1980 yıllarında büyük bir kısmını askeriyeye bırakmak zorunda kaldığı bu meraları; şimdide taş ocaklarına terk etmek tehdidi ile karşı karşıya. Yaklaşık 70 e yakın taş ocağının bölgeye yerleştirilmesi ile birlikte, başta 500 yıllık kültürlerini devam ettirmeye çalışan Yörükler olmak üzere, Çevre köyler ve diğer canlıların yaşam alanlarını da olumsuz etkileyeceği açıktır. Sadece bir taş ocağının bile çevredeki yaşamı nasıl olumsuz etkilediği bilinirken bir çok taş ocağının yaratacağı çevre tahribatı veyaban hayat ile birlikte yerleşim alanlarımızın olumsuz etkileneceğini düşünelim. Bölgemizin zengin orman dokusu, derin vadileri besleyen dereleri, geniş düzlük ve çayırları; istanbulgibi hızla betonlaşan şehirde yaşayan Doğa severlerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Tehdit altında olan bir başka bölgede bildiğiniz gibi Ballı kayalar tabiat parkıdır. Her ikisinin de kurtulması hepimizin yapacağı dayanışma ile mümkündür. Bu anlamda 04 Mayıs 2014 pazar günü yapacağımız dayanışma ve doğal yaşama saygı yürüyüşüne tüm doğa severleri, dağcılık kulüplerini ve yöre halkını çağırıyoruz. Sabah 09.00 da hep birlikte kahvaltı yapacağımız Gebze Denizli mah.(köyü) buluşup buradan yürüyüşe başlayacağımız noktalara araçlarımızla hareket edeceğiz. Birbirinden farklı rotalardan devam edecek olan yürüyüş grupları öğle yemeği için çatal kapı çayırında tekrar bir araya gelmeye çalışacak, Yörüklerin kuracağı kıl çadırlar da Gözleme yeme, ayran içme şansımız da olacaktır. Yapılacak basın açıklaması ve fotoğraf çekiminin ardından tekrar bitiş noktasına hareket edilecektir. Etkinliğe tüm Doğa severleri, dağcılık kulüplerini ve Gebze halkını bekliyoruz. Saygılarımla 18.04.2014 " Necat ARABA( Gebze Denizli mahallesi muhtarı)

[caption id="attachment_3550" align="aligncenter" width="640"]yorukyeri_dayanısma (2) Yörükyeri Yaylalarından[/caption]

Etkinlik Bilgileri
ETKİNLİK TAMAMLANDI
Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0