Arka Planı
Göster/Gizle

Günübirlik Doğa Yürüyüşleri

Sabah evimizden ayrılıp doğanın kucağında dolu dolu bir gün geçirdikten sonra akşam evimizde olmak. Cumartesi veya pazar günleri 1 gün için de olsa şehrin stresinden, trafiğin ve insanların kalabalığından kaçıp ulaşabileceğimiz yaylalar, ormanlar, dağlar, göller ne bulursak görüyoruz, fotoğraflıyoruz, doğanın huzurunu ve bize sunduğu muhteşem dinginliği beraberce yaşıyoruz.  Hem dinleniyoruz hem de spor yapıyoruz.

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Yalova, Bolu, Düzce, Adapazarı, İzmit ve yakın çevremizde bilinen parkurlar ve kendi keşfini yaptığımız özel parkurlarda yürüyoruz.

kargalı 3Kolay parkurlarımız: 10 – 15 km arasında 400 metreye kadar irtifa farkı içeren parkurlardır. Devamlı çıkış etapları yoktur. Molalar nispeten daha uzundur. Rotalarda kısa patika etapları vardır ancak ağırlıklı olarak orman yolları kullanılarak yapılır. Doğa yürüyüşlerine yeni başlayanlar veya doğada çok terlemeden bir gün geçirmek isteyenler için uygundur. 12 yaşından daha büyük çocuklarınızı doğa sporlarına başlatmak istiyorsanız bu yürüyüşler sizin aradığınız yürüyüşlerdir.

Orta Zor Parkurlarımız: 15 km ile 23 km arasında mesafe geçilen ve ekseriyetle 400 metre ile 800 metre arasında irtifa farkı içeren parkurlarımızdır. Devamlı çıkış etapları içerebilir. Rotalar patika ve orman yollarının karışımından oluşur. Doğrudan orman geçişleri zaman zaman vardır, ama tercih edilmez. Parkurların bir kısmı yarı keşif niteliği taşıyabilir. Doğa yürüyüşüne daha zor bir etaptan başlamak isteyenler ve deneyimli doğa yürüyüşçüleri için uygundur. Standart bir şehir hayatı koşturmacası yaşayan herkesin yapabileceği nitelikte faaliyetlerdir. Aktif spor yapanlar daha az yorgunluk hissederler.

eskiyayla_erdemliPerformans Yürüyüşleri: 23 km ile 35 km arasında ve 800 metreden daha yüksek irtifa farkı içeren parkurlarımızdır. Etapların bir kısmı yarı keşif niteliğindedir. Rotalar patika ve orman yollarının karışımından oluşur. Doğrudan orman geçişleri zaman zaman vardır, özellikle tercih edilir. Parkur üzerinde faaliyet liderleri tarafından daha önce hazırlanan GPS bilgileri referans alınır, ancak öngörülen rakamlar faaliyet sonunda farklılık gösterebilir. İlan edilen bitiş saatleri ve yürüyüş sürelerinin dışına çıkılabilir. Deneyimli doğa yürüyüşçüleri için uygundur. Fiziksel ve zihinsel kondisyon gerektirir. Malzeme ve donanım olarak faaliyet duyurusunda belirtilen donanımların eksiksiz olması gerekir.

Keşif Yürüyüşleri: Uzunluk, irtifa farkı, bitiş saati ve parkur hakkında genel bilgilerin bilinmediği etaplardır. GPS üzerinden faaliyet lideri tarafından daha önce belirlenmiş olan referans noktaları doğa yürüyüşü sırasında doğaçlama olarak belirlenen rotalarla birleştirilerek bir noktadan diğer noktaya ulaşılmaya çalışılır. Rotalar orman geçişi, patika yada orman yolu olabilir. Orman geçişleri özellikle tercih edilir. Katılımcıların iyi bir fiziksel kondisyona, zihinsel yeterliliğe, doğa yürüyüşü deneyimine ve gerekli ekipmana sahip olmaları gerekir. Aynı gün parkurun bitirilememesi veya olası bir nedenle doğada geceleme ihtimaline karşı yedek yiyecek ve yedek kıyafet taşıma zorunluluğu bulunur.

Gece Yürüyüşü: Dolunay olduğu zamanlarda akşam başlayıp gün aydınlığında sonlanan yürüyüşlerdir. Parkurlar kolay, orta zor yada performans yürüyüşü niteliğinde olabilir.

kargalı_1

Foto Galeri

Dağ Trek Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu ©     Versiyon 3.0